2
Ağustos 2017

SELÇUK TTO Avrupa Patent Ofisi PATLIB Reoryantasyon Projesi'ne Seçildi Tarih: 2 Ağustos 2017 Çarşamba 11:11


SELÇUK TTO bünyesinde kurulu Selçuk Üniversitesi Patent Bilgi ve Dökümantasyon Birimi Türk Patent ve Marka Kurumu ile Avrupa Patent Ofisi tarafından yürütülen PATLIB Reoryantasyon Projesi'ne seçildi.


Avrupa Patent Ofisi (EPO)ne üye ülkelerin ulusal patent ofisleri ve bölgesel patent bilgi merkezleri nezdinde kurulu patent kütüphanelerinin (PATLIB) reoryantasyonunu amaçlayan projede SELÇUK TTO ülkemiz adına yer alan iki teknoloji transfer ofisinden biri oldu.  

Avrupa çapında bir çok ülkede yer alan PATLIB Merkezi arasından yapılan seçimde 14 ülkeden 17 PATLIB Merkezi projede yer almaktadır. Türk Patent ve Marka Kurumu ile Avrupa Patent Ofisi işbirliği ile yürütülecek olan projenin ana teması eğitim olup, PATLIB merkezlerinin başvuru sahiplerine daha nitelikli hizmet vermesi ve özellikle Avrupa Patent müracaatları ve PCT süreçlerinde hizmet kalitesinin arttırılması hedeflenmektedir. Proje kapsamında Avrupa Patent Ofisi tarafından sunulacak bilgi ve dökümanlar ile ücretsiz erişim hakkı tanınacak arama motorlarını kullanmak suretiyle SELÇUK TTO Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Birimi tarafından sunulan hizmet kalitesinin daha da artacağı kanaati taşımaktayız.

Faaliyetlerimiz için kritik önem arz eden projede Selçuk Üniversitesi adına SELÇUK TTO olarak Türk Patent ve Marka Kurumu ile birlikte yer alacak olmaktan duyduğumuz heyecan ve sevinci gururla paylaşmaktayız.